blog-post

  Şok Diyet Salgını

  author image

  Yasakların kalkmasıyla birlikte birçok insan tatile gitmek ve düğünlere hazırlanmak için açlık diyetleri, detoks programları gibi şok diyetlere ve yoğun egzersizlere yönelmeye başlamaktadır. Kısa süreli bir çözüm olan bu diyetler, vücudu makro ve mikro besin öğelerinden mahrum bırakarak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

  Hızlı kilo kaybının vücudun metabolizma hızını yavaşlatarak ilerleyen zamanlarda kilo alımına neden olduğuna dair araştırmalar bulunmaktadır. Aynı zamanda şok diyetler, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, dehidrasyona ( ciddi su kaybına ) neden olmakta ve kalp hastalıkları riskini artırmaktadır.

  Özellikle uzun süreli düşük kalorili beslenme, kalp kası kaybına yol açabilmekte ve kalp krizi riskini arttırabilmektedir.

  Hızlı kilo kaybı için uygulanılan diyetlerde genellikle karbonhidrat ve yağ komple tüketilmemektedir. Uzun süreli karbonhidrat ve yağ alınmaması vücudun ihtiyacı olan enerjinin kastan sağlanmasına neden olmaktadır.

  Bu durumda da kaybedilen kilo yağdan değil kastan olmaktadır.

  Kasla birlikte vücuttan su da atılmaktadır. Hızlı su kaybı da bireylerde dehidrasyon, kabızlık, baş ağrısı, kas krampları, düşük enerji gibi etkilere yol açmaktadır.

  Açlık diyetlerinde açlık ve tokluğu kontrol eden leptin hormunu düzeyleri dengesizleşmektedir. Normal leptin seviyesi beyine vücutta yeterli yağ olup olmadığını iletmekte ve doygunluğu bildirmektedir. Ancak yapılan bir araştırma çok düşük kalorili diyetlerde, leptin dengesizliğinin yeme takıntısına sebep olabileceğini vurgulamaktadır. Bu durum da daha çok açlık hissettirmektedir.

  Aynı zamanda çok hızlı kilo verme psikolojik sonuçlar da doğurabilmektedir. Şok diyetler, seratonin hormonu seviyesini azaltarak depresyonu tetikleyebilmektedir.

  Dengesiz kilo verme ve alma süreçleri bireylerin zaman içerisinde insülin direnci oluşmasına neden olarak diyabet riskini de arttırmaktadır.

  Kilo vermek sadece kaloriden ibaret değildir, önemli olan yeterli ve sağlıklı beslenerek kilo vermektir. Yavaş ve istikrarlı kilo kaybı en sağlıklı kilo verme yöntemidir. Sağlıklı ve sürdürülebilir kilo kaybı, daha iyi besin seçenekleri, kaliteli bir uyku sunmaktadır. Aynı zamanda bu süreçte fiziksel aktiviteyi artırmak bireylerin kilo vermesine yardımcı olurken streslerini de azalmaktadır.

  Diyetisyen Büşra Burgazlı

  Avrupa Şafak Hastanesi Diyetisyeni

  En Son Sağlık Yazılarımız

  blog-post

  5 Adımda Yaza Hazırlan

  1. Sıvı tüketimine dikkat edin Yaz aylarında tüketilen sıvının kalorisi önemsenmeyebilir.Ancak farkında olmadan …

  blog-post

  Sıkça Sorulan Sorular

  1. “Hastanenizde yatan hastamıza telefonla ulaşmak mümkün mü?” Cevap: “Hastanızla telefon görüşmeleri …

  Avrupa Şafak Hastanesi

  Sağlığınız için geç kalmadan iletişime geçin.
  Sağlığınızı bekletmeyin.

  Randevu Al