blog-post

  Toksik İlişkilerden Kurtulma Zamanı

  author image

  Son dönemlerdeki ikili ilişkilerin popüler kavramı olan ‘’toksik ilişki’’ sizinde hayatınıza ne gibi etkiler oluşturmaktadır? Kendinizi mutsuz,huzursuz ve yetersiz olarak hissettiğiniz etrafınızdaki insanların olumsuz enerjisinden etkilendiğiniz oluyorsa sizinde toksik bir ilişki içinde olduğunuzun sinyalidir.

  Toksik ilişki bireyin duygusal, psikolojik, fiziksel anlamda her alanda olumsuzluklar yaşamasına neden olur. Toksik ilişki kavramını sadece partner ilişkisi olarak değil, bunun yanında arkadaş ortamı, iş hayatı veya sosyal hayatınızdaki kişileri kapsamaktadır. Hayatınızın içerisinde toksik yapısı olan kişilerle paylaşımlar yaşadığınızda kendinizi daha fazla sorgulamaya, daha fazla suçlamaya, kendinize karşı güveninizin düşmesine neden olacak sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İlişkilerinizi yürütürken vericiliğin ve yapıcılığın yüksek olduğu yönde ilerliyorsanız daha fazla tükenmişlik ve tahammülsüzlük yaşamanıza neden olur. Bu kişiler özellikle sizi zehirleyerek kendini doyurma eğilimi içerisinde bulunmaktadırlar.

  Toksik ilişki yaşadığınızı anlamak için öncelikle karşınızdakini gözlemleyin. Size karşı kendinizi iyi hissettirmeyen hal ve tavır içerisinde bulunuyorsa, düşüncelerinizi alaycı ve eleştirili bir tutum içerisinde dile getiriyorsa, onun yanında sürekli kontrolcü davranışlarda bulunmak durumunda kalıyorsanız toksik ilişkinin sizi zehirlediği bir birey etrafınızda bulunuyor demektir. Tartışmalardan beslenerek ‘‘sen’’ dilini kullanarak suçlayıcı mesajlarla iletişim kurmaya çalışırlar. Aldığınız kararlarda veya yapacağınız işlerde sizi aşağıya çeken, desteklemeyen olumsuz sonuçlarından bahsederek sizi kötü hissettirir.

  Toksik insanlar yaşadığınız olaylarda empati yapmaz ve yaşadığınız duyguları önemsemezler. Sürekli çatışma içerisine sizi dahil ederek psikolojik yorgunluk yaşamınıza, özgüveninizi yitirmenize neden olur. Toksik bir ilişkiye son vermek kendiniz için yapacağınız en önemli bir karardır. Hayatınıza yön veren ve duygularınızı yaşamınıza engel olan bu ilişkileri sonlandırmak en doğrusu olacaktır. Atacağınız yeni adımlarda sınırlarınızı belirleyerek kendi hayatınız için yeni bir dönemin başladığının dikkatini çekin. Sınırlarınızı ve mesafenizi karşı tarafa net bir şekilde belirleyin. Sosyal etkinlikler ve aktiviteler oluşturun. Kendinizi önemseyin ve kendinize saygı duyun.

  Avrupa Şafak Hastanesi

  Psikolog Sevda BAKIREL

  En Son Sağlık Yazılarımız

  blog-post

  5 Adımda Yaza Hazırlan

  1. Sıvı tüketimine dikkat edin Yaz aylarında tüketilen sıvının kalorisi önemsenmeyebilir.Ancak farkında olmadan …

  blog-post

  Sıkça Sorulan Sorular

  1. “Hastanenizde yatan hastamıza telefonla ulaşmak mümkün mü?” Cevap: “Hastanızla telefon görüşmeleri …

  Avrupa Şafak Hastanesi

  Sağlığınız için geç kalmadan iletişime geçin.
  Sağlığınızı bekletmeyin.

  Randevu Al